Loading ...

Direct informatie? 0528 23 60 30

Of mail naar planning@desteven.nl

De vrijheid-blijheid-cultuur

Onlangs werden we gebeld door een organisatie waar sprake is van de vrijheid-blijheid-cultuur. Individuele medewerkersbelangen werden door de medewerkers gesteld boven team- en organisatiebelang. Dit is wat ik de doorgeslagen variant van zelforganisatie en zelfsturing noem. Wat hier ontbreekt is helderheid, klare taal en duidelijke kaders.

Vrijblijvendheid brengt geen vrijheid

Een misverstand is dat vrijblijvendheid met vrijheid heeft te maken. En daar haakt het want het zijn twee verschillende begrippen. Wanneer je als leiding of als organisatie te vrijblijvend bent, schep je onduidelijkheid en uiteindelijk ook demotivatie. Te vrijblijvend betekent dat je open eindjes hebt in de communicatie, dat medewerkers niet weten waar ze aan toe zijn, dat mensen niet weten wat er van hen verwacht wordt.

De vrijheid-blijheid-cultuur

Wat is vrijheid?

Vrijheid is niet ‘doe maar wat je goeddunkt’ of ‘doe maar wat raak’. Vrijheid is allereerst een verantwoordelijkheid. Je moet er ook mee kunnen omgaan en niet iedereen kan dat. Wie met vrijheid kan omgaan begrijpt wat de kaders en grenzen zijn van de organisatie en van het organisatiebelang. En daar waar je de grens van het organisatiebelang nadert of dreigt te overschrijden, is afstemming nodig. Wie met vrijheid kan omgaan, weet dat en begrijpt dat!
Ik zei al dat vrijheid een verantwoordelijkheid is. Dat betekent dat je aanspreekbaar bent op wat je doet en nalaat en dat je altijd bereid bent om je te verantwoorden.

Vrijheid is dus niet onbegrensd

Als vrijheid onbegrensd zou zijn is samenleven onmogelijk en is de samenleving ontwricht. Naar de werkvloer vertaald: als vrijheid onbegrensd is, dan is samenwerking onmogelijk. Gevolgen zijn:

  • Medewerkers gaan eigenbelang stellen boven teambelang.
  • Medewerkers gaan eigenbelangen stellen boven organisatiebelang.
  • OEI-gedrag: dat zijn Ongewenste Eigen Initiatieven.
  • Conflicten tussen medewerkers die kunnen ontstaan.
  • Ziekte en verzuim door onduidelijkheid.

Ik zal concreet maken wat we soms tegenkomen.

  • Medewerkers plannen te pas en te onpas vrije dagen, tandartsbezoek.
  • Medewerkers zijn soms afwezig terwijl niemand weet waar ze zijn.
  • Medewerkers sluiten de servicebalie omdat niemand aanwezig is, terwijl dit tegen het organisatiebelang indruist.
  • Medewerkers zeggen aan het werk te zijn, terwijl ze in het bos wandelen.
  • Medewerkers laten zich niets meer gezeggen en accepteren geen leiding.

Waar de vrijheid-blijheid-cultuur toe leidt? Tot grote droefheid! Lees ook: verantwoordelijkheid, vrijheid en vertrouwen.

Ziek worden van je werk

Kun je ziek worden van je werk? Nou en of! Lees onze artikelen over dit onderwerp.

Ziekmakende organisaties en teams

Team- en organisatieontwikkeling

Bekijk onze interventies en trainingen voor teamontwikkeling en organisatieontwikkeling.

Team en organisatie

Auteur

Dit artikel is geschreven door Jan Stevens. Jan Stevens is eigenaar en oprichter van De Steven training & coaching (www.desteven.nl). Op deze website tref je meer dan 2000 blogs over persoonlijke ontwikkeling, loopbaan, leiderschap, teamontwikkeling, hoogsensitiviteit en hoogbegaafdheid. 

Jan Stevens


Jezelf kwijtraken en jezelf hervinden

De verbinding met jezelf kwijtraken door depressie, burn-out of een andere oorzaak is heftig. Maar het brengt je ook dichter bij je authentieke zelf. In het e-book 'Jezelf kwijtraken en jezelf hervinden' vind je een wereld aan herkenning. Er zijn meer dan 6000 exemplaren verkocht. Dit zijn de reacties:

  • "Toen ik begon te lezen barstte ik in huilen uit: ik voelde me gehoord."
  • "Eindelijk eens iemand die in klare taal zegt hoe het is."
  • "Precies wat er in mijn leven is gebeurd."
  • “Zelden zo'n kernachtige uiteenzetting gelezen (heel wat boeken zijn de revue gepasseerd).”

Jezelf kwijtraken

Meer informatie

Abonneer je op ons Spotify-kanaal!

Beluister alle podcasts van De Steven en abonneer je op ons kanaal: je krijgt meteen een melding wanneer er een nieuwe podcast is.

Abonneer je op ons Spotify-kanaal!

Aanbieding: e-book willen is minder moeten

WILLEN IS MINDER MOETEN

Herken jij de situatie waarin je vooral bezig bent met wat er moet? Of dat je merkt dat je keuzes maakt op basis van wat er van je verwacht wordt in plaats van wat je zelf wilt?
Misschien heb je een periode gehad waarin je vooral hebt doorgewerkt op wilskracht en plichtsgevoel. Je deed wat nodig was, je nam verantwoordelijkheid en je bleef doorgaan. En ergens onderweg raakte je iets kwijt. Niet je inzet of je kwaliteiten, maar je richting.
Je merkt dat keuzes maken moeilijker wordt. Dat je blijft twijfelen. Dat je energie weglekt zonder dat je precies kunt aanwijzen waarom. Alsof je vooral bezig bent met voldoen, maar minder met wat voor jou klopt.

In dit e-book staan we stil bij het verschil tussen willen en moeten. Wat betekent het eigenlijk om te willen? Hoe komt het dat we dat vaak niet goed geleerd hebben? En belangrijker: hoe krijg je weer zicht op wat jij nodig hebt en wat bij jou past?
Dit e-book helpt je niet alleen begrijpen waar het wringt, het helpt je ook om opnieuw richting te ervaren in je keuzes. Geen zweverig verhaal. Wel een boek dat je met beide voeten op de grond zet.

Meer informatie?

Nieuwe podcast: de worsteling van jongeren en jongvolwassenen

In deze podcast ga ik in gesprek met mijn zoon Jelrik over de zoektocht van jonge mensen. Over het zoeken naar richting, het maken van keuzes en de vraag: wat wil ik eigenlijk met mijn leven? Een belangrijk thema in dit gesprek is autonomie en verantwoordelijkheid.
Jelrik herkent die zoektocht zelf ook. Het zoeken naar wat bij je past, het gevoel dat er meer moet zijn en tegelijk niet precies weten wat dat dan is. Het bewegen tussen verwachtingen van buitenaf en wat je van binnen voelt.

Luister de podcast!

Podcast het verzwegen familiegeheim - wat als je niet erkend bent als kind?

Wat betekent het als je vader er wel is… maar jou niet erkent? En dat je dat ook nog moest verzwijgen?

In deze podcast ga ik samen met mijn zoon Jelrik in gesprek met Femke, mijn (aanstaande) schoondochter. Ze is 28 jaar en groeide op zonder te weten wie haar vader was.

Podcast 1: het verzwegen familiegeheim Totdat ze op haar 12e een briefje vond. Het verhaal ging in de doofpot tot haar moeder ernstig ziek werd (ALS en dementie). De moeder van Femke overleed jong. Femke was toen 18 jaar.

De tweede podcast met Femke gaat over 'je ouders jong verliezen'. 

Podcast 2: als je jong je ouders moet verliezen

Andere podcast's

Onze nieuwsbrief

Ben jij leer- en nieuwsgierig? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!
Met jouw aanmelding ga je akkoord met onze privacyverklaring en het ontvangen van onze nieuwsbrief. Je kunt je natuurlijk op elk moment weer afmelden.

Telefonisch contact? Heb je vragen? Bel ons op 0528 23 60 30 en vraag naar Monique van Nuil.